Narodna Muzika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dragomir Mišić ( Draga Kec )

+3
mimi.va
marili
golmandzija
7 posters

Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od golmandzija Sre Jul 04 2012, 22:00

Jedan od legendarnih harmonikasa u Pomoravlju, Dragomir Misic - KEC (da li ovaj nadimak dolazi od naziva za igraca koji je na suprotnom kraju od kolovodje ili od toga sto se "majstor" zanimao za igru kartama...?) bio je slavan u nekoliko godina pred drugi svetski rat i godinu-dve posle rata (umro je 1948. godine). Rodom je iz Dragovca kraj Pozarevca, ali je bio poznat kako u Pomoravlju tako i u Podunavlju. Svirao je na seoskim veseljima a u zimskim mesecima i u kafanama, a bio je i dobar pevac. Za vreme jednog takvog njegovog gostovanja u kafani "Kod Voje Petkovica" u Smederevu postao je Kecov ucenik Jovica Petkovic, potonje slavno harmonikasko ime i pojam majstorskog sviranja na harmonici.
Draga Kec je bio vrlo atraktivan i narocit svirac, pravi lepotan pa se kao estradna licnost bez ikakvog forsiranja "sredstava informisanja" nametnuo citavom regionu kao neko ko je rado vidjen na svakom veselju; bio je jedan od najbolje placenih sviraca toga vremena. Njegova harmonika se oglasavala na osoben nacin, a oni koji ga se secaju tvrde da je imao izvrsnu tehniku sviranja i izuzetnu interpretaciju. To muziciranje je moralo da bude jedna vrlo uspesna kombinacija sirokog moravskog sviranja sa elementima vlaske eksplozivne muzike.
Nazalost, Draga Kec se nije nikada oglasio preko Radio-Beograda, jer tada njegovo sviranje nije moglo da se dopadne ondasnjim muzickim urednicima, a diskografske produkcije nije bilo da bi to njegovo izuzetno sviranje ostalo tonski zabelezeno
golmandzija
golmandzija
Veran Clan
Veran Clan

Godina : 33
Drzava/Grad : Srbija/Feketic
Datum upisa : 24.05.2010

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od marili Pet Jul 06 2012, 17:04

A njegova cerka je poznata pevacica Biserka Misic koja posle udaje i jednog koncerta ostaje u Ameriku. A to je velika steta za nasu estradu jer je Biserka veliki talenat, eto verovatno nasledila od oca, i ostavila veliki trag pesmama Bolje da sam sede kose plela, Za rodjendan tebi sine, Dolinom se frula cuje ili Mlad cobane kako se je neki prekrstili, pevala ju u duetu i sa Micom Stojanovicem, Petrom Tanasijevicem i Darom Kostic. Danas zivi u Kaliforniji.

marili
Stalni Clan
Stalni Clan

Godina : 59
Drzava/Grad : usa
Datum upisa : 17.09.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od mimi.va Sub Jul 07 2012, 00:39

Golmandzija odlican tekst,hvala za ovo.Marili hvala i tebi saznao sam da je Biserka Misic cerka Drage Keca.Jedno pitanje koliko Biserka ima sada godina???Pozdrav za vas dvojicu!!!!!

mimi.va
Srebreni Clan
Srebreni Clan

Godina : 44
Drzava/Grad : srbija/valjevo
Datum upisa : 20.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od Djaga Sub Jul 07 2012, 11:09

Draga Kec je dobio nadimak jer je na harmonici imao tri keca inace je bio strastveni kockar a zbog tih keceva na harmonici ga partizani u ono vreme i komunjare nisu podnosili tako da od njega nepostoji ni jedan snimljen trag niti je imao pristup na bilo kojoj radio stanici
Biserka je rodjena 1944god.

Djaga
ZLATAN CLAN
ZLATAN CLAN

Godina : 65
Drzava/Grad : srbija
Datum upisa : 14.12.2008

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od mimi.va Ned Jul 08 2012, 00:41

Djaga hvala na ovoj informaciji!!!!!

mimi.va
Srebreni Clan
Srebreni Clan

Godina : 44
Drzava/Grad : srbija/valjevo
Datum upisa : 20.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od mirnikolic Pet Jan 20 2017, 06:35

Hvala mnogo na ovim divnim informacijama za kojima sam tragao. Ima jedan video zapis na internetu snimljen u studiju Melos u Kraljevu i taj zapis je naslovljen "Bolje da sam sede kose plela - Biserka Mišić" pa sam ostavio i komentar pitajući da li je pevačica koja peva na tom snimju stvarno Biserka Mišić i kada je snimak nastao, jer po vašim podacima, u koje verujem, ona sada ima dosta godina života. Molim vas da mi odgovorite da li je pevačica na pomenutom video zapisu stvarno Biserka Mišić, jer mi je glas nekako autentičan. Hvala na odgovoru.

mirnikolic
Stalni Clan
Stalni Clan

Godina : 64
Drzava/Grad : Srbija, Beograd
Datum upisa : 24.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od Stole08 Pet Jan 20 2017, 12:07

Miroslave, jeste Biserka Misic!!!
Stole08
Stole08
ZLATAN CLAN
ZLATAN CLAN

Godina : 58
Drzava/Grad : Srbija, Leskovac
Datum upisa : 09.07.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od PEDJA90 Uto Mar 06 2018, 16:06

Imam dosta informacija o pokojnom Dragi Kecu... Mi smo familia...

PEDJA90
Registrovan Clan
Registrovan Clan

Godina : 33
Drzava/Grad : Smederevo
Datum upisa : 06.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od PEDJA90 Uto Mar 06 2018, 16:22

[You must be registered and logged in to see this image.]

PEDJA90
Registrovan Clan
Registrovan Clan

Godina : 33
Drzava/Grad : Smederevo
Datum upisa : 06.03.2018

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od mirnikolic Uto Mar 06 2018, 17:23

Poštovani gospodine Dragomire,
Hvala Vama na odgovoru, ali ja sam taj odgovor dobio već odavno na jutjub snimku gde Biserka peva svoje prelepe pesme Bolje da sam sede kose plela i Mlad čobane kad u frulu sviraš uz pratnju harmonike Novice Negovanovića, pa mi je jedan gospodin Novića Nole potvrdio da je to upravo Biserka Mišić i evo pre ovog pisanja pogledah još jednom pomenuti jutjub kad ono najnoviji video zapis od skoro gde ona uz pratnju harmonike našeg neprevaziđenog mladog harmonikaša Aleksandra Ace Sofronijevića peva novu predivnu, veoma emotivnu pesmu "Sine mamino zlato", potom i na drugom video zapisu ide ista pesma na kom se smenjuju slajdovi gde je ona valjda sa svojim sinom, pa sa koleginicama Izvorinkom Milošević i Gordanom Stojićević itd. pa mojoj sreći nigde kraja, jer mi je naša Bisa toliko draga kao pevač, jer je ostavila neizbrisiv najlepši trag u našoj narodnoj muzici, a hvala Bogu, evo i u ovim godinama peva besprekorno, a bogami i fantastično izgleda. Bog joj dao zdravlje i njenom sinu i svu sreću ovog sveta, a za mene je mnogo setno kada posle toliko decenija ponovo vidim tu neprikosnovenu najbriljantniju našu pevačicu najlepše naše tradicionalne narodne pesme i veoma se radujem što je sve to tako. Skoro sam razgovarao sa našom pevačinom, našim "gromovnikom sa Cera", našom živom legendom najlepše narodne pesme, koji u odmaklim godinama piše i snima najlepše narodne pesme Živadinom Žićom Kojićem iz Čokešine kod Loznice i u tom razgovoru sam mu rekao da neizmerno volim pesme Biserke Mišić i da se divim toj njenoj impostaciji glasa, našta mi je čika Žića rekao da se on odlično seća Biserke u najpozitivnijem smislu te reči i da je ona jedna od retkih naših najkvalitetnijih pevačica.
S poštovanjem gospodine Dragomire,

mirnikolic
Stalni Clan
Stalni Clan

Godina : 64
Drzava/Grad : Srbija, Beograd
Datum upisa : 24.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Dragomir Mišić ( Draga Kec ) Empty Re: Dragomir Mišić ( Draga Kec )

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu