Narodna Muzika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stara narodna muzika

3 posters

Ići dole

Stara narodna muzika Empty Stara narodna muzika

Počalji od maki007 Uto Sep 23 2008, 20:48

Ukoliko nekog kolekcionara zanima da kupi nase narodne pesme iz perioda pre prvoga svetskoga rata kao i u perioudu izmedju dva svetska rata i do sezdesetih godina XX veka, moze neke informacije naci ovde:(katalog)

[You must be registered and logged in to see this link.]

Originalna ploca Nade i Milije Spasojevic iz 1957 godine, u izdanju Balkana, na primer kosta 6 dolara. Kataloski broj 1113A

[You must be registered and logged in to see this link.]

Nadam se da ce se neko obradovati.

Pozdrav.
maki007
maki007
ZLATAN CLAN
ZLATAN CLAN

Datum upisa : 10.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Stara narodna muzika Empty Re: Stara narodna muzika

Počalji od Gast Pon Mar 02 2009, 11:56

to je dobra muzika...

Gast
Gost


Nazad na vrh Ići dole

Stara narodna muzika Empty Re: Stara narodna muzika

Počalji od maki007 Pet Mar 06 2009, 11:27

Zanimljiv i lepo napisan tekst o "Novokomponovanima", blog B92, Milutin Milosevic
pocetak citata:
Vesele šezdesete i sedamdesete donele su lagodan život, pesmu i opuštanje širokih narodnih masa. Talas roka, koji se sasvim lako primio u tada naprednoj Jugoslaviji, nije zahvatio baš sve slojeve društva. Sećam se da je moja majka još tada sve dugokose rokere zvala "bitlusi" i jedva se mirila činjenicom da su njeni sinovi već u osnovnoj školi imali kose do ramena i ložili se na muziku koja nije baš prijala ušima naviknutim na dalapu i dvojnice.

Narodna muzika, muzika širokih masa sklonih ćiriličnoj kulturi, do tada je prošla kroz tri glavne faze. Najduže su u sećanju naroda ostali guslarski deseterci. Za njima, sledile su "izvorne narodne pesme", koje su se takođe prenosile usmenim predanjem, uglavnom po prelima. Novi talas činile su starogradske pesme, koje su prve donele "gradski" šmek narodnoj pesmi, pod uticajem modernih vremena. Sve je to bilo nedovoljno da se tradicionalna narodska kultura odupre navali roka. Kao prirodan odgovor, posebno u vreme kada se sa sela masovno odlazilo u grad, noseći sa sobom specifičnu kulturu i običaje, pojavile su se novokomponovane narodne pesme.

Narodnjaci su najpre krenuli temama i melosom koji su se nastavljali na narodno nasledje. "Krca, krca nova kola" ili "Jablani se povijaju" sjajni su primeri novih pesama nastalih na dobroj tradiciji zvuka šumadije ili bosanskog sevdaha. No, vrlo brzo, počeo je proboj novog narodnjačkog talasa koji je zvučao sasvim drugačije. Savremene teme, podstaknute tadašnji svetskim trendovima punim tužnih tema tipa "neshvaćena ljubav" i "nemam ništa od života" (gde su prednjačile meksikanske i grčke moderne tužbalice), donele su sasvim novi zvuk tužnih pesama posvećenih neprihvaćenim ljubavima i nesrećnim životima. Posle Lepe Lukić, Braće Bajić, Gvozdena Radičevića, Zaima Imamovića, Nade Mamule i drugih doajena narodne pesme, podržanih sjajnim muzičarima tradicionalnog zvuka medju kojima su se izdvajali Vlastimir Pavlović Carevac, Rade Jašarević ili Radojka i Tine Živković, pojavio se novi talas tada mladih i kreativnih narodnjaka.

Mlađi će prepoznati neka imena, ali ima ih koji su već odavno deo zaborava: nesretmo poginula Silvana Armenulić, Safet Isović, Aca Matić, Hašim Kučuk Hoki, Meho Puzić, Predrag Živković Tozovac, Predrag Cune Gojković, Nedžad Salković, Nedeljko Bilkić, Bora Spužić Kvaka, Muharem Serbezovski, Novica Negovanović, Ismer Krcić, Nikola Karović, Dobrivoje Topalović... Za njima je sledio još noviji talas, koga su ovog puta činili neke kasnije legende, ali i oni koji su prvi bili optuživani da donose i promovišu šund. Neka imena ćete sa zadovoljstvom prepoznati, za neke nikada niste čuli ili ćete reći da su njihove pesme potpuni promašaj: Toma Zdravković, Šaban Šaulić, Miroslav Ilić, Hanka Paldum, Milanče Radosavljević, Savo Radusinović, Nada Obrić, Duško Kuliš, Snežana Đurišić, Gordana Lazarević, Marinko Rokvić, Rade Jorović, Muharem Serbezovski, Slobodan Mulina, Zoran Gajić, Vera Ivković, Gordana Stojićević... Ipak, nećete verovati, centralna Šumadija ili Bosna i danas odjekuju njihovim pesmama, istim intenzitetom kao i onima koje su stare stotinama godina. Mada su mnogi iz ovog pasusa odavno otišli sa ovog sveta.

U to vreme, nije svako mogao da peva. Za razliku od naredne generacije, bilo je potrebno imati glas, a ne samo stas ili očevu njivu. Zato se mnogi danas čude kada recimo čuju izvorne narodne pesme koje je pevao Tozovac, koga pamtimo samo kao "šlager pevača". Moralo se proći kroz mnoge škole i ispite da bi se došlo samo do prava da se snimi pesma ili gostuje na radiju ili televiziji. Kasnije, počeli su da se javljaju harizmatični pevači kao što je bio Toma Zdravković, koji su se probijali atmosferom ili porukom svojih pesama ili boemskim životom koji su vodili.

Posle sindikalnih proslava sa puno pevanja i igranja, prodor radija, koji je polako postajao obavezni deo nameštaja svakog doma napredne Jugoslavije, pratila je ubrzo i televizija koja je dodatno doprinela popularnosti novih pesama. Ne samo zbog muzičkih emisija koje su bile redovne na programu, već i kao rezultat humorističkih serija koje su bile protkane ovom muzikom: Ljubav na seoski našin, Muzikanti, Građani sela Luga, Kamiondžije... Silvanu je pesma Tome Zdravkovića "Šta će mi život", koju je otpevala u seriji "Ljubav na seoski način" meteorski izbacila na vrh estrade, kao što je u Muzikantima veseli trio La Kampanela otpevao na svoj način jedan broj tada velikih hitova tipa "Jeremija, pali topa" ili "Mala, mala Rajka nema nikog svoga".

Sledili su i festivali. Najpoznatija je bila Ilidža, a ubrzo je krenula i čuvena "Pesma leta" - karavan koji je celog leta obilazio bivšu veliku domovinu sa kraja na kraj i zabavljao stotine hiljada gledalaca. Pojavili su se Diskos, Diskoton i mnogi nezavisni izdavači ploča koji su podržavali nove pevače. Za njima i mnogobrojne divlje radio stanice tipa "Moravski plićak" koje vlasti nikako nisu moglle da pronadju i zatvore, a onda i neminovni Radio Šabac i "želje, čestitke i pozdravi". Singliće s početka šezdesetih nasledile su longplejke a zatim i muzičke kasete. Narodna muzika tih vremena tako je uspostavila ravnotežu sa rokom, često zabavljajući potpuno istu publiku.

Kao neko ko je tih godina bio dete ili mlad čovek, bez obzira na prevashodno rokersko opredeljenje, ne mogu da ne podržim i ovu muziku. Noći i noći, žurke i žurke, susreti i susreti prijatelja, svadbe i ispraćaji, proticali su uz narodnjake. Da se razumemo: bilo je tu svega i svačega, svakojakog šunda i pesama kojih su se verovatno stideli i oni koji su ih napisali i oni koju su ih pevali i svirali. Isto kao i u roku tih godina. Međutim, čini mi se, nadam se s pravom, da je to bio zdrav pokušaj da se tradiciji i kulturi naroda dâ moderni zvuk kako bi se ona održala i nosila i dalje poseban narodski duh.

Kao i rok, narodnjaci su ustuknuli pred novim načinom života, pred potrošačkim duhom i ša-na-na-na-na kulturnom osamdesetih. Kao što je psihodelični rok bio posednji trzaj roka (komplikovan i previše složen za konzumiranje), tako su i pomalo filozofske i komplikovane pesme tipa "Dva galeba bela" najavile kraj jednog velikog perioda. Ono što je disko uradio muzici, turbo folk je učinio narodnjacima. Organe i bas gitare potisnuli su ćemane, klarinet i frulicu. Narodnjaci su neminovno otišli u istoriju. Oduvao ih je Južni vetar i njegovi naslednici.

Srećom, stotine pesama tog vremena pevaju se i danas i deo su obavezne pesmarice svakog orkestra. Mnogo više nego "ua-ua" takozvanih novih narodnjaka. Dokaz je to kvaliteta, valjda. A kadaa se nađe grupa nas starijih pa setno počne da prebira po sećanjima i prostorima u krajevima lavirinta mozga, krenu one stari nepravedno zapostavljeni biseri.
kraj citata.
maki007
maki007
ZLATAN CLAN
ZLATAN CLAN

Datum upisa : 10.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Stara narodna muzika Empty Re: Stara narodna muzika

Počalji od Ljubo_Srbija Ned Mar 08 2009, 00:41

Pa da. Ovaj čovek nekrije svoje mišljenje. Al da je sreće da je bas gitara potisnula ćemane nego danas se bez klavijature nemože i ona je potisnula sve redom. Kad je Radenko Bojović Mačak (stari harmonikaš iz Čačka) otišao 1980 godine u Nemačku da svira vratio se odma posle dva dana. Kad su ga pitali što si se vratio on kaže " Južni vetar sineee". Ti Maki znaš ko je taj Mačak.
Ljubo_Srbija
Ljubo_Srbija
ZLATAN CLAN
ZLATAN CLAN

Godina : 45
Drzava/Grad : Cacak
Datum upisa : 19.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

Stara narodna muzika Empty Re: Stara narodna muzika

Počalji od Mile1 Uto Jan 19 2010, 11:06

POSTOVANI!Mozda bih i ja mogao nesto da kazem o dobroj staroj narodnoj muzici sobzirom dasam se rodio stvarno kada je bila prava narodna za koju neznaju danasnje generacije pevaca.Neznaju oni za Gvozdena Radicevica,Grozdu Milovanovic,Svetu Pajica,Dragana Stanulovica,Acu Matica,Dragisu Sekulica,Radeta Drazica,Milomira Delica,Ranka Stojanica,Jerinu Jovic,Tri prejie,LJubu Nedeljkovica i mnoge druge kako pevace tako orkestre.Pa neka svakom po nesto od svakog po malo pa dobro neka slusa sta ko hoce i voli.POZDRAV. 8_8_36

Mile1
Registrovan Clan
Registrovan Clan

Godina : 73
Drzava/Grad : Srbija
Datum upisa : 16.01.2010

Nazad na vrh Ići dole

Stara narodna muzika Empty Re: Stara narodna muzika

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu