Narodna Muzika
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija

3 posters

Ići dole

"Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija Empty "Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija

Počalji od disco-podrumce Uto Okt 13 2009, 21:07

Odavno me nije bilo na forumima jer sam uzasno puno skitala cele ove godine... pa kao prvo da pozdravim Cigu i sve ostale clanove stare i nove!

Na RTS-u pre 2-3 meseca videh reportazu koju sam samo na kraju malo stigla nepotpuno da shvatim...vest da je u Sarajevu otvorena "Kuca Sevdaha" na Bascarsiji..

Moja skolska drugarica koja je udata u Sarajevo a momentalno zivi u Norveskoj pozvala me u goste i ja otisla u Norvesku. Pitam ja nju za tu "Kucu Sevdaha" a ona pojma nema...
Dosla ona kod mene sad u septembru i resimo mi da nas dve i jos jedna nasa skolska idemo u Sarajevo kod nje na par dana i zamolimo njenog muza da nam se raspita gde je to jer mi sve tri volimo sevdalinke.
Receno nam je da tu ima da se kupi ranih suvenira, cd,ploce,knjige i svasta-nesto vezano za muziku tako da sam se radovala odlasku.
Posto smo bili samo 2 dana u Bosni, prvi dan odemo u Travnik a drugi dan hodali smo po gradu Sarajevu.
Mnogo se Sarajevo promenilo iznenadjena sam oblacenjem mladih devojaka sa onim maramama ali... svako ima svoje.
Cak smo prosli i videli gde je sahranjen Safet Isovic.
Dve godine kako je umro a nema nikakvog spomena samo zemlja i ona drvena tablica na kojoj pise ime i godine rodjenja i smrti a to drvo... vec pocelo da truli!
Ko zna, mozda tek treba da se nesto postavi ali neobicno je da to tako stoji vise od dve godine...???

Na Bascarsiju smo stigli lepo oko 19:oo i nasli smo tablu sa natpisom "Kuca Sevdaha"
Pise i da ministarstvo za kulturu Bosne i Hercegovine osnivac te kuce.
Usli smo u jedan lep ambijent uredjen u starinskom stilu - stara zgrada sacuvana u obliku kakav je oduvek bio prostorija poplocana recnim oblutkom tj."turska kaldrma".
U centru prostorije jedan prostor sa sadrvanom i cvecem...a okolo stolovi za goste.
Plafon je OTVOREN...a kraj sadrvana staro zivo stablo sauvano i pravi verovatno leti hladovinu stablo raste iz lokala gore a ima neki stakleni krov-plafon koji se po potrebi (zimi) zatvara valjda...
U jednom uglu je bio jedan covek koji je pevao sevdalinke prateci sam sebe na sazu.
Saz nije ozvucen samo je imao mikrofon za pevanje. Pevao je tiho po malo kroz nos onako starinski po malo kao da je oponasao Himzu Polovinu...To je zvucalo vrlo nenametljivo i fino.
Moze se razgovarati, nema galame a opet muzika koja prija uhu.
Lokal je diskretno osvetljen a "zidovi"....posto je bio mrak cinilo se da je to neko staklo iza koga je tama .
Tu nisam videla da se sluzi alkohol ima raznih napitaka kolaca tufahija - slicno kao u poslasticarnici.
Sedesmo mi tu poprilicno kad odjednom....upali se svetlo iza onih staklenih zidova!!!!
Iza nasih ledja gde je dosad bila tama i crni stakleni "zid"....ukaza nam se divan prizor tog muzejsko-prodajnog prostora gde su dva muskarca usla u upalila svetlo nesto razgledajuci.
Mi skocismo i pohrlismo tamo a moja drugarica Goca ponela i video-kameru ali....
Gospodin koji je bio unutra nas nije smeo pustiti da udjemo tamo nazalost!
Slucajno se dogodilo da je dosao neki novinar kojem je pokazao taj muej jer je morao napraviti plan za neku emisiju koja se sutradan trebala snimati.
Objekat je pod videonadzorom a radno vreme muzeja je od 10 pre podne do 18 po podne a mi smo stigle kasnije.
Ono sto smo uspele videti sa mesta gde smo bili je ovako:
Oko lokala su stakleni zidovi iza njih ima dugacak prostor podeljen na manje jedinice kao neke nise...Svaka ta "nisa" je posvecena jednom pevacu ili muzicaru.
Pored je video-bim verovatno se tu moze slusati - gledati muzika a o svakom umetniku ima biografija i njegov doprinos razvoju i ocuvanju sevdalinke.
Videla sam da ima Nada Mamula, Zora Drempetic,Safet,Jovica Petkovic i jos puuuno puuuno a mnogo mi je zao sto ne odosmo za vreme dok je taj muzej radio da to sve pogledamo a i po nesto kupimo.
Gospodin koji je priao s'nama zvao nas je da dodjemo sutradan kaze, imaju ustipke s'kajmakom za dorucak ali... mi smo izutra u 9 imali autobus za Cacak i vec kupljene karte...
Mislim da je ova "Kuca Sevdaha" odlicna ideja. Trebalo bi imati vise takvih mesta pa i kod nas u Srbiji niko ne radi nista na ocuvanju narodne pesme - nazalost.
Izvinite ako sam vas udavila ovom mojom pricom ali eto...reko' da je podelim sa vama jer vi svi volite muziku kad ste ovde.
A meni je ostalo da dogodine u maju kad nam dodje Rada iz Norveske skupimo se opet nas tri pa ponovo u "Kucu Sevdaha", ali sledeceg puta idemo na dorucak!

disco-podrumce
Registrovan Clan
Registrovan Clan

Godina : 68
Drzava/Grad : selo Jablanica - Gornji Milanovac
Datum upisa : 12.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

"Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija Empty Re: "Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija

Počalji od pesmica Uto Okt 13 2009, 21:24

Gde si lutalice... A eto se Sejo čudio što u Kući nema njega i Nedeljka Bilkića, ima tu valjda neke politike....

Izguglano

Obnova objekta Velike daire na Baščaršiji, čije prostorije će biti namijenjene za art kuću sevdaha u Sarajevu, trebalo bi da počne polovinom oktobra. Najavio je ovo Emir Hadžihafizbegović, ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo.

"Prije nekoliko dana predstavnici općine Stari grad zvanično su nam uručili ključeve ovog objekta. Općinsko vijeće Starog grada jednoglasno je donijelo odluku da ovaj prostor ustupe kantonu, koji je izdvojio 500.000 KM za sanaciju", kazao je Hadžihafizbegović.

Dodao je da je objekat u potpuno ruševnom stanju, te je potrebna kompletna vanjska sanacija.

"Izdvojeni novac planirali smo za art kuću sevdaha i filma. S obzirom da su Velike daire totalno devastiran prostor, koji nije korišten desetak godina, za sanaciju će vjerovatno trebati sva ova sredstva", rekao je Hadžihafizbegović, istakavši da će biti obnovljen cijeli objekat Velike daire.

"U unutrašnjosti bi trebalo da bude 11 tipskih prostorija koje će biti posvećene umjetnicima sa ovih prostora koji su održavali i sačuvali sevdah", rekao je Hadžihafizbegović.

Naglasio je da će za uređenje tipskih soba u art kući, vjerovatno, trebati dodatni novac koji će nastojati obezbijediti rebalansom budžeta.

"Želimo napraviti edukativno-muziološku postavku sevdaha, koja će biti jedina ovakve vrste u BiH", kazao je Hadžihafizbegović. /Nezavisne

Kada sam došao na mjesto ministra kulture i sporta imao sam želju da pokušam kulturu vizuelizirati kroz takozvane art-kuće, poput kuća sevdaha, bh. filma, sarajevske muzičke škole, knjige i teatra. Da otvaranjem art-kuća omogućimo ljudima da uđu u tu kuću i da se kroz neke materijalne stvari upoznaju sa historijom određene umjetnosti”, istakao je Hadžihafizbegović.

Cilj projekta je, kako ističe Hadžihafizbegović, napraviti art-kuću sevdaha na jedan muziološki način. U planu je da se napravi nekoliko tipiziranih soba u objektu, koje će predstavljati historiju sevdalinke u našoj zemlji i u kojima će biti predstavljeni umjetnici koji su sačuvali i njegovali sevdah i sevdalinke.

”U objektu će se moći kupiti i knjige, CD-ovi, sve ono što je vezano za sevdah, a pokušat ćemo napraviti i jednu vrstu gastronomske sobe. U art-kući sevdaha od osam do 23 sata slušat će se sevdalinke, a to će biti uređeno tako da će svi posjetioci moći odlučivati i birati sevdalinke po svojoj želji. Objašnjenja o značaju sevdalinki biće dvojezična, kako bismo sve postavke približili i turistima”, rekao nam je Hadžihafizbegović.

Izrada projekta

Pošto je objekat Velikih daira u proteklih deset godina bio prazan, on je uslijed ratnih dejstava i nebrige skroz uništen, a sredstva za kompletnu unutrašnju i vanjsku sanaciju objekta obezbijedio je Kanton.

”Općinsko vijeće Stari Grad ustupilo nam je objekat Velikih daira na neodređeno vrijeme, a trenutno je u toku izrada idejnog projekta”, naglasio je ministar Hadžihafizbegović.

U Ministarstvu se nadaju da će svu potrebnu dokumentaciju prikupiti na vrijeme kako bi radovi počeli u oktobru, te da bi na proljeće naredne godine Sarajevo dobilo svoju prvu art-kuću, kuću sevdaha. /Oslobođenje

U avliji Velikih daira jučer je otvorena Art kuća sevdaha, koja ulijeva nadu da će bosanska izvorna pjesma i tradicija ostati u naslijeđu budućim generacijama. Emir Hadžihafizbegović, ministar kulture i sporta KS, kazao je da je Art kuća spomenik ljudima koji su bili na margini kulturološkog zbivanja te da je tim umjetnicima vraćen dignitet.

- Preuredili smo objekt koji je 12 godina bio zaključan, a iz kojeg smo izvezli 35 kamiona smeća i odnijeli puno šprica, jer je tu bilo sastajalište narkomana. Nisam mogao vjerovati da se u srcu Baščaršije nalazi tako devastiran objekt - kazao je Hadžihafizbegović.

Direktorica Muzeja Sarajeva Amra Madžarević rekla je da su sa umjetnicima imali divnu saradnju te da su oni ujedno i kreatori onog dijela izložbe koji se odnosi na njih.

Art kuća ima 11 prostorija u kojima je smještena muzeološka postavka posvećena velikanima bh. sevdaha. Tu se nalaze dokumenti, ploče, nagrade, nošnje i ostali lični predmeti 30-ak najistaknutijih izvođača sevdalinke iz cijele BiH. Uređena je i knjižara, a građani će moći uživati i u ambijentu kafane. /Avaz

Na muzičkom druženju koje je jučer u Art kući sevdaha u Sarajevu upriličio austrijski ambasador u BiH Verner Almhofer (Werner) okupile su se brojne sevdalije Emina Zečaj, Zehra Deović, Husein Kurtagić, Hanka Paldum... Među pozvanim sevdalijama bio je i Sejo Pitić, koji je prethodnih dana za austrijsku televiziju ORF snimio tri kompozicije te dao intervju.

Sretan zbog susreta s Austrijancima, a kako kaže, razočaran zbog ploče koju je vidio na ulazu u Kuću sevdaha i na kojoj među sevdalijama nema njegovog imena, izvođač koji je na muzičkoj sceni više od 40 godina otvorio nam je srce.

- Zatečen sam ovim što sam ovdje vidio. Mnogi ljudi koji ovdje rade stide se što mene nema u Kući sevdaha. Zašto? Ne znam, možda nekom smeta što sam Sarajlija ili što sam sa Baščaršije? Dijete sam šehera, rođen sam 50-tak metara od ove kuće i na čijoj sam bini, dok su još bile "Daire", otpjevao 101 sevdalinku... I opet Seje nema. Austrijanci prepoznaju ko je Sejo Pitić, a gospoda u Sarajevu ne. Ne ide mi u glavu da jedan čovjek iz Tuzle bude ministar za kulturu Kantona Sarajevo - ogorčeno priča Pitić.

Kaže, skoro pola stoljeća je u sevdahu. To mu je životno opredjeljenje i voljet će sevdah dok je živ.

- E, sada, da li je neko omašku napravio... Ali mislim da nije, nego da je to namjerno urađeno zbog nekih ličnih stvari i interesa. Imam puno pravo ovako demonstrativno nastupiti protiv ljudi koji su ovu kuću oformili i napravili spisak koji se nalazi na kamenoj ploči s uklesanim imenima. Ozlojeđen zbog ovoga, Husein Kurtagić mi je rekao da bi mi čak ustupio svoje mjesto u Kući sevdaha - otvoren je ovaj pjevač.

Legenda sevdaha

Zbog sevdaha se odrekao i većeg komercijalnog uspjeha.

- Neću da pričam o ciframa, ali one su ogromne. Nisam pjevao trajlala pjesme, volio sam sevdah. Mnogo sam izgubio, a evo kako mi se vraća, na način jedne degradacije. Prođite Sarajevom, čaršijom prije svega, svako će vam reći ko je Sejo Pitić - legenda sevdaha, živa koja je ostala - govori ovaj pjevač i dodaje da se možda sjete i naprave malu ploču i na njoj napišu Sejo Pitić i Nedeljko Bilkić.

Gdje je Nedeljko Bilkić

- Zašto u Kući sevdaha nema jednog Nedeljka Bilkića, Bosanca, Bugojanca, za kojeg je rahmetli Šerbo rekao da je najbolji interpretator sevdalinke poslije Safeta Isovića? - pita Sejo Pitić.

Šantić je ušao u Kuću

- S posebnom gorčinom kažem jednu stvar: "Mostar Sevdah Reunion" je osnovan prije pet-šest godina. Mujo Šantić je tek postao poznat i on je kao pjevač ušao u Kuću sevdaha, a mene koji 40 i kusur godina pjevam sevdah, nema - poručuje Pitić. /Avaz

pesmica
ZLATAN CLAN
ZLATAN CLAN

Datum upisa : 09.05.2008

Nazad na vrh Ići dole

"Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija Empty Re: "Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija

Počalji od joki Uto Okt 13 2009, 21:32

Disco Podrumce mozda nekom smeta a meni si ucinila veliko zadovoljstvo tako da kad dodjem da posetim i vidim sta sve ima u tu Kucu Sevdaha hvala ti
joki
joki
ZLATAN CLAN
ZLATAN CLAN

Godina : 67
Drzava/Grad : Paris (Fr )
Datum upisa : 20.08.2008

Nazad na vrh Ići dole

"Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija Empty Re: "Kuca Sevdaha"- Halaci br.5 Bascarsija

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu